Czytasz wypowiedzi znalezione dla zapytania: starorzytna Grecja
Temat: Troja /Troy (2004)
Akcja dzieje się w starożytnej Grecji. Wielka miłość Parysa, młodego księcia Troi (Orlando Bloom) i Heleny (Diane Kruger), królową Sparty, stała się przyczyną wojny, za której przyczyną legła w ruinach cała cywilizacja i zginął cały naród trojański. Król Menelaos (Brendan Gleeson), nie może tego puścić płazem, więc jego brat, potężny król Myken, Agamemnon (Brian Cox), jednoczy w krótkim czasie wokół siebie liczne plemiona podbitych przezeń Greków i prowadzi je pod Troję, by walczyć w obronie splamionego honoru swego brata. Wszystko zresztą ułożyło się jak najbardziej po jego myśli, gdyż już dawno chciał zaatakować niezdobytą dotąd Troję. W Troi panuje stary król Priam (Peter Toole), a broni go waleczny książę Hektor (Eric Bana). Nikt nigdy nie przełamał wysokich i groźnych murów miasta i nie przełamie, póki będą go bronić Trojanie. W wojnie tej uczestniczy również zrodzony z bogini - Achilles (Brad Pitt), najwspanialszy wojownik tamtych czasów, nie służący żadnemu królowi, nie walczący pod żadną flagą. Walczy jedynie ku własnej chwale i chce aby wspominano jego imię wiele tysięcy lat po wojnie trojańskiej. Dotychczas nie odnalazł spokoju, jednak da mu go miłość do Briseis (Rose Byrne). To od niego będą zależały w dużej mierze losy tej wojny.
[VIDEO] 3gp
Codec: mpeg4
Resolution: 176x144
Bitrate: 120
[AUDIO] lektor PL
Codec: mpeg4aac
Bitrate: 48
Sample Rate: 8000 Hz
Channels: 2 (Stereo)
[RUNTIME] 1:13:19 + 1:23:01
[FILESIZE] 88,7MB + 100,9MB = rar 186,93MB
http://www.sendspace.pl/file/XkA67fOL/
KUNIEC Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Daikatana
kategoria: gry akcji
producent: Ion Storm
wydawca: SCi / Eidos
dystrybutor PL: Cenega Poland
data premiery: 23 maja 2000
data wydania PL: 24 sierpnia 2000
nośnik: 1 CD
Rozsądne wymagania sprzętowe:
Pentium 233MHz, 32MB RAM, akcelerator 3D.
Daikatana, legendarny miecz samurajów, został kilkaset lat temu pogrzebany pod ziemią. Jego historia pełna jest niesamowitych zdarzeń, które powodują przypisywanie mu nieziemskiej mocy podróżowania w czasie. W XXV wieku szalony japoński naukowiec Mishima odnajduje go i wyrusza w podróż w czasie, by zmienić historię.
Kolejne epizody dostępne są po skompletowaniu poprzedniego. Każdy odbywa się w innych realiach czasowych i w każdym dobrze widoczne są wpływy podróży czasowych doktora Mishimo. Pierwszy rozgrywa się w 2455 roku, we współczesnej dla Hiro, głównego bohatera, Japonii. Dostępne będą zarówno futurystyczne typy broni, jak i bardziej standardowe.
Kolejne przygody rozgrywać się będą w starożytnej Grecji, gdzie do dyspozycji będą bronie antycznych bogów oraz greckich wojowników. Natomiast walki w średniowiecznej Norwegii odbywać się będą przy użyciu kusz oraz magicznych zaklęć. Finalna rozgrywka odbędzie się w XXI wiecznym San Francisco, gdzie dostępne będą różne typy broni konwencjonalnej oraz nieco nowości laserowych.
* Cztery olbrzymie epizody, każdy w innych ramach czasowych, z dostępnymi różnymi rodzajami broni.
* Ilość przeciwników, broni i poziomów większa niż w Quake II.
* Multiplayer dla 8 graczy, zarówno przez Internet jak i LAN.
KUNIEC
Pass:
Warez46.com
KUNIEC or
Steveredrum
KUNIEC Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Nie wiem jak nazywa się to anime
Tak to Rycerze Zodiaku Takie anime powiązane ze starożytną Grecją
Pamiętam oni mieli coraz lepsze zbroje które nosili w takich kwadratowych pudelkach(chyba z kamienia)
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Religia
Dobrze powiedziane: Kościół aktualnie jest instytucją.
down:
Bardzo dużo faktów z Biblii jest bardzo mocno powiązana ze starożytną Grecją.
Sam Jezus jest podobno plagiatem jakiegoś boga (Anubisa?)
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Egzamin Gimnazjalny 2008 :D
a co z tym holocaustem i starożytną grecją???? to nie jest to ?!?? Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Demokracja w grecji
tam nic nie ma o tym czego chce
ja chcę wiedzieć jak była sprawowana demokracja w starożytnej Grecji !! Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Starożytna Grecja
Mam pytanie, czym Były wojny Grecko-Perskie? Oraz w jakiej miejscowości i kiedy była decydująca Bitwa między Wojskami Greckimi a Macedońskimi?? i jakie były konsekwencje tej bitwy dla Hellady Z góry dziękuje Za pomoc daję +
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Historia!
Powstała na półwyspie Peloponez, w Lakonii - jednej z krain historycznych Hellady. Początki osadnictwa na tamtym terenie datuje się na okres mykeński, jednakże dopiero najazdy i osiedlenie się Dorów, około X wieku, doprowadziły do powstania polis. Dorowie, którzy na swoją stolicę wybrali Spartę, zaczęli nazywać się Spartanami. Zajęli Messenią i Agrolidę, tworząc około VI w.p.n.e symmachię, sojusz wojskowy, zwany także Związkiem Peloponezkim. Na czele związku stanęła oczywiście Sparta.
Ustrój Sparty był ciekawy, gdyż zasadniczo różnił się od pozostałych systemów Starożytnej Grecji. Na czele państwa stało dwóch królów, spełniających głównie funkcje kultowe i wojskowe. Byli najwyższymi kapłanami, posiadali władzę sędziowską, oraz stali na czele wojska. Podczas wypraw wojennych, zawsze jeden król prowadził armię do boju, drugi zaś zostawał w mieście by pilnować porządku. Najważniejsze decyzje w państwie podejmował organ ustawodawczy - geruzja, czyli swoista rada starszych. Należało do niej 28 Spartiatów, którzy ukończyli 60 rok życia. Gerontami, czyli członkami rady mogli zostać jedynie członkowie rodzin arystokratycznych, oraz szczególnie zasłużeni obywatele. Wybierano ich na Zgromadzeniu Ludowym (apelli). Władzę wykonawczą dzierżyli eforowie. Było ich pięciu, wybierani zaś byli na spośród wszystkich Spartiatów także przez Zgromadzenie Ludowe. Owo Zgromadzenie zbierało się raz do roku, zwoływane przez geruzję lub eforów. Brali w nim udział wszyscy obywatele (wolni mężczyźni, urodzeni ze Spartiatów, po ukończeniu 30 roku życia i posiadający żonę). Do kompetencji zgromadzenia należało zatwierdzanie decyzji rady, co czyniono krzykiem (kto głośniej, ten wygrywał) co niejednokrotnie prowadziło do nadużyć.
Społeczeństwo Sparty dzieliło się na 3 grupy. Najbardziej uprzywilejowani byli Spartiaci, czyli obywatele. Było ich także najmniej. Posiadali pełnię praw politycznych, byli wolni, zaś podczas wojny walczyli w falandze jako hoplici. Nie wolno im było trudnić się pracą zarobkową, zyski czerpali z majątków ziemskich. Drugą grupę stanowili Periojkowie, będący wolnymi, jednakże pozbawionymi praw politycznych mieszkańcami Sparty. Parali się głównie rzemiosłem. Podczas wojny walczyli jako peltaści (lekka piechota). Ostatnią, najliczniejszą, lecz także najbiedniejszą grupą społeczną Sparty byli Heloci. Byli to ludzie państwa, pozbawieni wszelkich praw. Pracowali na roli i połowę swych zysków oddawali panom. Nie wolno im było posiadać nawet metalowych narzędzi, by uniemożliwić im jakąkolwiek próbę buntu.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Historia.
Może mi ktoś wypisać jak najwięcej różnic między igrzyskami olimpijskimi w starożytnej Grecji, a współczesnymi? Będę bardzo wdzięczny... Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Starożytna Grecja
Witam , prosze o podanie mi jak najwiecej miast ze starozytnej grecji . Za pomoc + Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Gry internetowe
zdecydowanie ikariam.pl starożytna Grecja
wal na świat iota jakby co ;] Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Starożytność
Tragedia zrodziła się w starożytnej Grecji, więc radzę zajrzeć na wikipedie, lub wpisać w google "starożytny teatr" lub "Grecki teatr" Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: podobna gra na Vistę i XP
Szukam gry takiej jak "Imperium Romanum" - gra o Starożytnym Rzymie. Tylko że na XP i Vistę.
P.S. Moze być też o Starożytnej Grecji. Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Ściąga na Historię - Starożytność + Grecja
Cze
Potrzebuje najważniejszych informacji z Historii (zakres podstawowy) ze starożytności (Egipt + Mezopotamia) + starożytna Grecja (ze szczególnym uwzględnieniem "formowania się" demokracji i wojen Greków z Persami).
Pzdr Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: utwory
szukam utworow mp3 zawierajacych muzyke jaka istniala w starozytnej grecji, rzymie o raz w sredniowieczu. za kazda pomoc dam mnostwo plusow. bardzo pilne
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: J.Polski
Przedstawiciele liryki antycznej
Tyrtajos - (po łacinie Tyrteusz) Symbol poety bojownika. Jego elegie patriotyczne zagrzewały Spartan do walki. Głosił, że odwaga i męstwo to jedyna droga do zwycięstwa. Od imienia poety wywodzi się termin tyrteizm. Poezja tyrtejska to poezja zagrzewająca do walki, w naszej kulturze do walki w obronie niepodległości. "Rzecz to piękna"
Safona - największa poetka starożytnej Grecji. Pisała pieśni weselne, hymny, pieśni miłosne. Safona jako pierwsza w poezji greckiej potrafiła wrazić najsubtelniejsze odczucia wywołane uczuciem miłości, była bardzo wrażliwa na piękno przyrody i szczerość uczucia. Wprowadziła także do swojej poezji motywy ludowe,. Jej talent cenili starożytni, mówiąc o niej krótko "poetka". "Pogarda dla nie znającej poezji", "Zazdrość"
Anakreont - piewca wina i miłości. Jego poezję charakteryzowała postawa żartobliwego dystansu, konwencjonalnej gry miłosnej, flirtu, charakterystyczne obrazy i motywy (np. walka z Erosem). Te elementy złożą się później na gatunek nazwany anakreontykiem. "Słodki bój", "Piosenka"
Symonides - Autor pieśni chóralnych, choć uprawiał i inne gatunki. Starożytni cenili go za umiejętność wzbudzania litości i patos. Od człowieka nie wymagał doskonałości, uważał, że wystarczy nie czynić nic złego dobrowolnie, był demokratą, choć pisał pieśni pochwalne na cześć tyranów. Symonides jest autorem licznych epigramatów, m.in. na cześć bohaterów poległych pod Termopilami.
Horacy - najsławniejszy poeta liryczny Rzymu. Zwał on swe utwory pieśniami, które w odróżnieniu od wcześniejszych utworów tego typu były już samodzielną formą literacką (nie połączoną z muzyką). Tematyka jego pieśni jest bardzo urozmaicona, są wśród nich pieśni biesiadne, miłosne, moralizujące, polityczne, filozoficzne, okolicznościowe. W Listach porusza zagadnienia filozoficzne i literackie (list do Pizonów omawia problemy twórczości poetyckiej i teorię poetyki). świat poetycki Horacego jest pełen słońca i pogody, mądrej refleksji i spokoju. Horacy wywarł wielki wpływ na literaturę staropolską, zwłaszcza szesnastowieczną. Jego twórczość obejmuje także satyry i listy poetyckie, poruszające zagadnienia literackie i filozoficzne.
Powrót Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Referat i Prezentacja PowerPoint
Potrzebuje referatu na temat "Polski Czerwony Krzyż" na PO [przysposobienie obronne] i prezentacji PowerPoint na temat "Kultura Starożytnej Grecji"
moze ktos to robił czy cuś albo wie gdzie to jest ;
p.s beda plusyy ;D Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Mity greckie
Łap:
http://www.starozytna-grecja.info/mity-greckie.html
KUNIEC
http://mitologiagrecka.republika.pl/
KUNIEC Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: sparta, spartianie, starozytna grecja
szukam roznego rodzaju filmow o sparcie spartianach starozytnej grecji jezeli jakies znacie to prosze napiszcie je i sie odwdziecze za pomoc Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: hira...
2. Najstarsze dzieje starożytnej Grecji.
w której jesteś klasie?
bo na ten temat można pisać i pisaaać.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Proszę o Pomoc w zadaniu
Przestaw analizę sztuki starożytnej Grecji i Rzymu według kryteri :
a)podobieństwa
b)różnice
Proszę bardzo o Pomoc Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: KULTURA STAROŻYTNEJ GRECJI++++++++++ A MOŻE NAWET DIAMENTY
pOTRZEBUJE MATERIAŁÓW O KULTURZE STAROŻYNEJ GRECJI
NP.jakiś film dokumentalny lub zwykłe informacj i zdjęcia
++++++++++++ Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: KULTURA STAROŻYTNEJ GRECJI++++++++++ A MOŻE NAWET DIAMENTY
http://www.starozytna-grecja.info/
Po prawej masz menu Dużo z tej strony się dowiesz
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: komunizm vs demokracja?
demokracja to ustrój polityczny wywodzący z starożytnej Grecji ( demokracja ateńska) od słów demos czyli lud i kratos czyli władza oznacza to władze lud gdyż w starożytności władze w antenach sprawował ogól obywateli lecz dzisiejsza demokracja rzecz jasna rożni eis od ateńskiej Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Narzędzia w Starożytnej Grecji
Jeśli miałby ktoś jakieś zdjęcia bądź opisówkę prosiłbym o pomoc ponieważ musze zrobić referat w power poincie a nie moge nigdzie znaleźć na temat tego jakich narzędzi uzywali w Grecji, do czego one słuzyły i ich krótki opis.
Za pomoc każdy dostanie +++
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: jak zakończyć
Weź koleś... to całkiem normalne... w okresie dojrzewania rośnie także twój popęd seksualny i nie ma czego się wstydzić, z naturą nie wygrasz, takie życie... kotki lubią na wiosnę, pieski od czasu do czasu, a nic nie poradzisz, że człowiekowi chce się cały czas a co do wiary to w końcu Bóg stworzył świat i każdemu stworzeniu nadał własny instynkt, tylko księża w służbie Ojca Dyrektora szerzą takie tezy, że od tego się ślepnie i tak dalej, w sumie to oni też jakoś muszą rozładowywać napięcie... no chyba, że ciągle mają nocne polucje, a biorąc pod uwagę jak szybko jądra mężczyzny produkują plemniki to "robią" w łóżko ok. 3 razy w tygodniu... jeśli sprawa jest typu "robię to non-stop" to idź do seksuologa tak jak napisał użytkownik wyżej.
TEŻ JESTEM WIERZĄCY, ALE TRZYMAM DYSTANS do tego co wymyślają księża, pierwotny dekalog pozostawił nam sam Jezus Chrystus, a tam nie było żadnej mowy o tym, jestem CHRZEŚCIJANINEM, więc wierzę w Trójcę Świętą i wszystkich świętych, a NIE w Ojca Rydzyka. Masturbacja nie jest czymś zgarszającym, a wręcz przeciwnie jest wszechobecna. Nawet nie wiesz, że nawet twoje koleżanki, które wydają się być "Świętoszkami" robią to bo z tym nikt nie wygra... Nie przejmuj się... tak jest ułożone życie.
Masturbacja jest znana od wieków. Już w starożytnym Egipcie kobiety zabawiały się poprzez owijanie owadów brzęczących w papirus i kierowanie ich w wiadomym kierunku... A w starożytnej Grecji myslisz, że jak kobiety zostawały same, bo ich mężowie wyjeżdżali na wyprawy wojenne, to wygrywały z pokusą przez dziesiątki lat???
Na religii w liceum ksiądz kiedyś nam puścił nagranie z wykładu, który miał miejsce na uniwersytecie bodajże KUL'u dla studentów teologii. Temat wykładu był "Seks - sztuka czy rzemiosło" (tak mi się zdaje) i wykładał go ksiądz. I w momencie gdy była mowa o masturbacji stwierdził właśnie, że to element ludzkiego instynktu, że z tym się nie wygra i że nie ma w tym nic gorszącego , jeżeli robimy to (zważając na kwestie etyczne) higienicznie i bez przesady w częstotliwości...
Owszem, możesz spróbować się pozbyć nałogu, ale nie będzie to przyjemne, dopóki nie znajdziesz stałej partnerki (bo na inna ci kościół nie pozwala), będziesz zalewał prześcieradło co noc (no może nie, ale parę razy w tygodniu).
Pozdrawiam,
Jerko
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Sportowcy w grecji
piszcie tu jak wyglądał ideał ludzkiego ciała w starozytnej grecji u sportowców ktorzy tam na igrzyskach występowali...
rozdaje duzo plusów
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Daty z historiii
Starożytna Grecja:
X-VII r. p.n.e – rewolucja neolityczna
3500 r .p.n.e – pojawienie się pisma – Sumerowie
XVIII w .p.n.e – kodeks Hammurabiego
VIII w. p.n.e - pierwsze polis
776 r. p.n.e – pierwsze zanotowane igrzyska olimpijskie
621 r.p.n.e - spisanie prawa ateńskiego przez Drakona
594 r. p.n.e – reformy Solona w Atenach
508 – 507 r.p.n.e – reformy Klejstenesa ( ostracyzm)
Bitwy
492 r.p.n.e - Wyprawa perska na Grecję
490 r.p.n.e – Bitwa pod Maratonem
480 r.p.n.e - bitwy pod Termopilami i Salaminą
479 r.p.n.e - bitwy pod Platejami i Mykale
431 – 404 r.p.n.e - wojna peloponeska
338 r.p.n.e - bitwa pod Cheroneą
334 r.p.n.e - bitwa nad Granikiem (klęska Persów)
333 r.p.n.e - bitwa pod Issos
331 r.p.n.e - bitwa między Arbelą a Gaugamelą
323 r.p.n.e - śmierć Aleksandra Wielkiego w Babilonie
323 – 30 r.p.n.e – okres hellenistyczny
Starożytny Rzym:
814 r.p.n.e – założenie Kartaginy
753 r.p.n.e – założenie Rzymu
509 r.p.n.e – wyzwolenie Rzymian spod Etruskich królów i przyjęcie republikańskiej formy rządów.
390 r.p.n.e – najazd Galów(Celtów) na Rzym
264 r.p.n.e – pierwsza wojna Punicka; opanowanie Italii (Pół. Apeniński) przez Rzym
218 r.p.n.e - druga wojna Punicka
216 r.p.n.e – doznanie klęski przez Rzymian w bitwie pod Kannami
149 r.p.n.e – trzecia wojna Punicka
146 r.p.n.e – zdobycie Kartaginy przez Publiusza Korneliusza Scypiona Młodszego
49 r.p.n.e – wojna o władzę między Cezarem a Pompejuszem
44 r.p.n.e - Cezar zostaje zamordowany przez Brutusa i Kasjusza Longinusa
31 r.p.n.e – Bitwa pod Akcjum; Oktawia zwyciężył Antoniusza i został władcą imperium.
6 r.p.n.e –
284 r.n.e - przejęcie władzy przez Dioklecjana , zaczęcie się okresu dominatu
303 r. – wydanie edyktów przeciwko chrześcijan przez cesarza Dioklecjana
313 r. – wydanie edyktu o tolerancji wobec chrześcijan przez Konstantyna Wielkiego w Mediolanie.
392 r. - cesarz Teodozjusz Wielki wydał zakaz sprawowania pogańskich kultów i herezji.
395 r. - podział cesarstwa Rzymskiego na zachodnie (Honoriusz) i wschodnie (Bizancjum, Arkadiusz)
476 r. - zdetronizowanie ostatniego cesarza zachodniorzymskiego Romulusa Augustulusa przez Odoakera.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Hista
Ma ktoś jakieś krótkie wypracowanie (min 1/3 kartki A4, max. cała A4) na temat "Kultura starożytnej Grecji i Rzymu"?
Zwykle zadania robie sam, ale to jest wyjątkowe Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Hista
Muzyka starożytnej Grecji była bardzo istotnym elementem wielu greckich mitów i legend. Odgrywała ważną rolę w wielu dziedzinach życia : publiczne zebrania, przyjęcia (gr. symposion), uroczystości religijne, ceremonie żałobne, teatr, igrzyska.
rzym:
Wilk jest obecny w wierzeniach i kulturze wszystkich narodów zamieszkujących tereny, na których występuje. Obecny jest w imionach i nazwiskach, nazwach miejscowości, gór, rzek i innych obiektów geograficznych. Występuje w mitach zarówno religijnych, jak i narodowych. Przedstawiany jest we wszystkich obszarach działalności artystycznej, często jako symbol zagrożenia, zła, sił mrocznych i dzikich. Jego zwierzęcą siłę i niezależność próbowano posiąść. Służyć temu miały magiczne obrzędy szamanów, noszenie wilczych kłów czy przywdziewanie jego skóry. W wielu kulturach występuje mit o możliwości przemiany człowieka w wilka, wilkołactwie. Pierwotnie obraz wilka nie był jednoznaczny w sensie moralnym - jednoznacznie zły. Pozytywnie bywała postrzegana wilcza niezależność i siła. Istnieją mity o opiece wilków nad ludźmi, jak ten o założycielach Rzymu, Romulusie i Remusie.
Chrześcijaństwo utożsamiło wilka z diabłem, przeciwstawiając jego zwierzęce cechy ideałowi Jezusa, przedstawianego pod postacią baranka. Na wiele wieków zaważyło to na sposobie postrzegania wilka w europejskim kręgu kulturowym.
Obecnie wilk symbolizuje zarówno zło, jak i siłę i niezależność. Strach, jaki budzi, bywa wykorzystywany do zdobycia psychologicznej przewagi nad przeciwnikiem, przy pomocy samej "wilczej" nazwy. Nazw takich używają ugrupowania wojskowe, partyzanckie czy terrorystyczne, ale i kluby sportowe. Wilk, dzięki twórczości literackiej jego piewców, zdołał wytworzyć i inny mit kulturowy - mit o bezkresnych przestrzeniach, pełnej swobodzie, surowym pięknie i pełnej wolności.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Historia
Jakie dyscypliny sportu uprawiano na igrzyskach w starożytnej Grecji.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Muzyka grecka
Poszukuję greckiej muzyki, coś co pasowałoby do przedstawienia o starożytnej Grecji. Za każdą sensowną odpowiedź nagradzam plusem +
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: plzzz pomocy 10Diam...dam
Tragedia powstała w starożytnej Grecji z religijnych obrzędów na cześć Dionizosa, boga wina, urodzaju, winnej latorośli. W czasie tego święta wieśniacy przebierali się w skóry zwierzęce, bo tak wyobrażali sobie towarzystwo Dionizosa. Oznacza ono pieśń kozłów.
Aktorami byli mężczyźni. Występowali oni w maskach. Początek przedstawienia zapowiadał dźwięk trąb. Kostiumy, stroje aktorów były bardzo bogato zdobione. Buty miały bardzo wysokie koturny.
Do najbardziej znanych twórców należą: Ajschylos, Sofokles, Eurypides, Arystofanes. Tragedia grecka czerpała tematy z mitów, z wątków homeryckich.
Prolog - czyli wstęp ,informuje o tym co poprzedziło wydarzenia, o których będzie mówiła tragedia
Parados - pieśń chóru wchodzącego na scenę, opowiada jak doszło do konfliktu
Epizodiony - zawiera treść utworu wypowiadaną przez aktorów
Stasimony - pieśni chóru. pieśń chóru, komentarz. Akcję stanowiły powtarzające się epojzodiony i stasimony
Kommos – lament bohatera
Eksodos - ostatnia pieśń chóru - podsumowanie dramatu
Akcja tragedii antycznej składała się z przyczyn i skutków. Rozwijała się poprzez perypetia (epizody) do punktu kulminacyjnego - katastrofy. Katastrofie towarzyszyło maksimum napięcia. Po katastrofie akcja rozwiązywała się.
Zasady:
- trzech jedności: miejsca (tylko w jednym miejscu), czasu(jeden dzień, a dążono do tego aby czas sztuki pokrywał się z czasem rzeczywistym), jedności (zawężenie treści do jednego, głównego wątku).
- decorum, czyli odpowiedniości stylów i postaci. Tragedia mogła być pisana jedynie stylem wysokim, podniosłym, występować w niej mogły “wielkie” postacie - szlachetnie urodzone, zaś komedia pisana stylem lekkim, żartobliwym, nawet rubasznym, a występowały w niej osoby o rodowodzie plebejskim.
- niezmienności charakteru postaci - bohaterowie nie podlegają transformacjom, nie popadają w skrajne stany emocjonalne, takiej kreacji służyło noszenie przez całe przedstawienie jednej maski,
- nie przedstawiania bezpośrednio krwawych scen, informowano o nich w dialogu
- na scenie mogło być jedynie trzech aktorów
KUNIEC
To jest najwazniejsze taka mam w zeszycie
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: filmy ze starozytnosci :D
tu masz jeden tez Film On jest Boski:
Bohaterowie Starożytnej Grecji
KUNIEC Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: dziedzictwo starozytnej grecjii
Witam. Mam prosbe. Możemi mi ktos napisac co pozostalo po dziedzictwie starozytnej grecji. Nie mogę tego niegdzie nzalezc. Za odpowiedz daje oczywiscie plusy.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Fajne zadanka ^^
1.Kto jest autorem rzymskiej kopii "Apolla Belwederskiego"?
2.Co łączy budynek giełdy nowojorskiej ze starozytną Grecja?
Za pomoc + Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Plastyka
Potzrebuje zrobić referat z plastyki na temat : :Harmonia i niepokoj w starozytnej Grecji Prosze was o pomoc Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Starożytna Grecja
Mam prośbe poszukuje gier, filmów, książek(e-booki pdf) otematyce związanej z mitologią starożytnej Grecji. Za każdy tytuł są plusy
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Prezentacja
Potrzebuję prezentacji na temat "co jadano w starozytnej grecji" może to być również w formie filmiku . Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Discovery siedem cudów starożytnej grecji lektor pl
A tu daje brakujacy odcinek tej serii
KUNIEC Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Kumaniecki-Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu
KUNIEC
Format: pdf
Rozmiar: 35717 KB
Stron: 626 Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Historia Kultury Starożytnej Grecji i Rzymu
Historia Kultury Starożytnej Grecji i Rzymu - Kazimierz Kumaniecki
Format: pdf
Rozmiar: 28 MB
Stron: 626
KUNIEC Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Historia Kultury Starożytnej Grecji i Rzymu
Historia Kultury Starożytnej Grecji i Rzymu - Kazimierz Kumaniecki
Format: pdf
Rozmiar: 28 MB
Stron: 626
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Zeus Pan Olimpu
[center:9a95193d22][/center:9a95193d22]
Zeus: Pan Olimpu
producent: Impressions Games
wydawca: Sierra Inc.
dystrybutor PL: Nicolas Games
kategoria: strategiczne / ekonomiczna
familijne
Data Premiery:
Świat: 17 października 2000
Polska: 18 grudnia 2000
Posejdon: Bóg Atlantydy
producent: Impressions Games
wydawca: Sierra Inc.
dystrybutor PL: Play It
kategoria: strategiczne / ekonomiczna
familijne
Data Premiery:
Świat: 01 lipca 2001
Polska: 28 sierpnia 2001
Zeus: Pan Olimpu jest już szóstą grą z doskonałej serii strategii ekonomicznych firmy Impressions Software. Tym razem twórcy Caesara i Faraona przenoszą gracza w świat starożytnej Grecji, pełen bohaterów, bogów i mitologicznych stworzeń. Możemy: budować legendarne miasta (Ateny, Sparta), śledzić ich rozwój, zakładać kolonie, podbijać nowe krainy, handlować z sąsiadami. Możemy także poprowadzić prawdziwych bohaterów, którzy bez lęku walczą z potworami, plądrują tajemnicze ruiny i dowodzą w najważniejszych bitwach. Scenariusze osadzone są w mitologicznej Grecji. Polska lokalizacja gry doczekała się rekomendacji Ministerstwa Edukacji Narodowej jako materiału dydaktycznego do nauki historii na poziomie gimnazjum i szkoły ponadpodstawowej.
Posejdon: Bóg Atlantydy to oficjalny dodatek do gry Zeus: Master of Olympus. Tutaj również przenosimy się w czasy starożytne, lecz tym razem obejmujemy pieczę nad rozwojem mitycznego państwa Atlantydy. Na ukończenie czeka 25 nowych epizodów. Ponadto znacznie poszerzony został zasięg terytoriów, na których nasi poddani mogą zakładać kolonie (Afryka, Europa, Azja oraz Ameryka). Oprócz tego możemy wydobywać nowy minerał znany Atlantydom, tzw. „Orichalc”. Całość ulepszeń dopełnia edytor scenariuszy oraz unikalny mityczny klimat.
KUNIEC
HASŁO:
http://[reklama]/ezj43
KUNIEC
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: prezentacja
witam poszukuje prezentacji o starozytnej grecji jezeli ktos ma linki to prosze o podanie lub o zrobienie krotkiej prezentacji do 5 minut max za pomoc + Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Słownik terminów literackich
Epicedium (łac. < gr. epikédeion)
– w greckiej liryce chóralnej pieśń żałobna śpiewana przy łożu zmarłego, wyrażająca żal z powodu jego śmierci i głosząca pochwałę jego zalet obywatelskich i osobistych. Zawierała zwykle liczne nawiązaniaq mitologiczne. W późniejszym sensie: mowa wygłaszana nad grobem lub utwór napisany na cześć osoby zmarłej.
Tren (< thrénos = opłakiwanie, pieśń żałobna)
Jeden z gatunków poezji żałobnej ukształtowany w starożytnej Grecji; pieśń lamentacyjna o charakterze elegijnym (elegia), wyrażająca żal z powodu czyjejś śmierci, rozpamiętująca czyny i myśli zmarłego oraz zawierająca pochwałę jego zalet i zasług. Utwory tego typu pisali m.in. Simonides z Keos i Pindar, w poezji rzymskiej Newiusz i Owidiusz. Do antycznych tradycji gatunku nawiązywali później poeci humaniści (m.in. F. Petrarka, G. Pontano), w liryce polskiej przede szystkim J. Kochanowski, którego Treny powstałe po śmierci córeczki należą do arcydzieł europejskiej poezji żałobnej. Poeta polski ukształtował nieznaną tradycji gatunkowej formę cyklu trenologicznego, czyniąc poszczególne motywy klasycznej pieśni żałobnej (epicedium) ośrodkiem tematycznym szeregu samodzielnych utworów lirycznych. Dzieło Kochanowskiego otworzyło bogaty nurt naśladownictw i nawiązań, żywotny w poezji polskiej XVI-XVIII w. (m.in. S.F. Klonowic, T.Wiszniowski, S. Grochowski, K. Miaskowski, G. Piotrowski, F.D. Kniaźnin); do Trenów odwoływał się J. Słowacki w Ojcu zadżumionych, we współczesnej poezji były one wzorcem m.in. dla W. Broniewskiego w cyklu żałobym Anka i dla A. Kamieńskiej w cyklu Dobranoc matce.
Epitafium (łac. < gr. epitáphios = pogrzebowy)
– krótki napis nagrobkowy najczęściej wierszowany, a także utwór poetycki sławiący zmarłego, utrzymany w stylu takiego napisu; forma ukształtowana w Atenach w V w. p.n.e. w czasie wojen grecko-perskich (m.in. Simonides z Keos), kiedy służyła utrwaleniu pamięci o poległych wojownikach, uprawiana także w poezji rzymskiej. E. odznacza się epigramatyczną zwięzłością i wyrazistością stylistyczną, często ma charakter panegiryczny. W poezji antycznej epitafia pisane były (-) dystychem elegijnym. Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Zadanie z polskiego
A więc mam 2 zadania z polskiego za każde zadanie +.
Zadanie 1
Widzowie i rola teatru w Starożytnej Grecji.
Zadanie 2
Wybitni Autorzy Tragedii Greckich.
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: UWAGA: klerokratia.pl
nie ważne:
| NTG.
| Niech pisze Pan na: alt.pl.popieram.ateizm
No tak, kolejny majacy duzo do powiedzenia ograniczony kretyn
Dziękuję Panu za komplement.
Czy to prawda, że gdy brakuje Panu rzeczowych argumentów, to zawsze
przystępuje Pan do ubliżania ludziom?
w ktorego mozgu religioznastwo i negacja kk oznacza tyle co negacja
istnienia Boga i ateizm.
Skąd wyciągnął Pan taki wniosek ?
Czy dobrze sugeruję, że z braku wiedzy o tym co to jest ateizm?.
Fragment ze strony:
"...członkowie wspólnoty religijnej muszą tolerować i akceptować
negowanie ich przekonań religijnych, a nawet propagowanie zasad
wrogich ich wierze..."
Negowanie balwochwalstwa nie oznacza negowania Boga.
Dlaczego uważa Pan, że ateizm jest sprzeciwianiem się tylko i wyłącznie
chrześcijańskiemu Bogu ?
Naprawdę nie istnieją dla Pana żadne inne religie, wyznania i wierzenia?
Bałwochwalstwo to ocena (negatywna) jednego wierzenia przez wyznawcę
dowolnej innej religii. Przy czym jest tu wyraźna symetria w ocenie.
Dlatego wszelkie negowanie bałwochwalstwa jest negowaniem nie tylko
chrześcijańskiego Boga, ale też i żydowskiego, muzułmańskiego i każdego
innego z każdego dowolnego z wyznań jakie kiedykolwiek istniały na ziemi.
W tym także takich bogów jak: czrny kot, guzik kominiarza, wstawanie lewą
nogą, ...
Jestes w stanie to zrozumiec?
Ależ ja rozumiem Pana. Pana agresja nie wynika bynajmniej ze znajomosci
tematu, a wręcz przeciwnie.
Z Pańskiej napaści wynika, że dla Pana np. animizm, hinduizm, buddyzm itd.
nie są religiami.
Ciekawe więc dlaczego na długo PRZED NARODZENIEM CHRYSTUSA oskarżano - w
starożytnej Grecji - wielu Greków o ateizm?
Bardzo mi przykro, że dał sie Pan ponieść emocjom.
I szkoda, że się nie rozumiemy.
PS.
Ja się nie czepiam Pańskich poglądów, bo te może mieć Pan jakie Pan chce.
Mnie to obojętne.
Czepiam się tego, co każdy wynosi z domu, czyli Pańskiej kultury osobistej i
wychowania. Na przyszłość nie życzę sobie takich popisów z Pańskiej strony.
Jasne?
Temat: i po egazminach ;P
Pytanie brzmialo cytuje:
"Potega starozytnej Grecji opierala sie na:
A. rolnictwie i hodowli,
B. dyplomacji,
C. kolonizacji i handlu,
D. sztuce."
Temat: Nie akceptuje swojej...
Macius18 <maciu@yoyo.plnapisal w wiadomosci
Witam
Mam 18 lat i coraz czesciej ostatnio zastanawiam sie nad tym, kim jestem. <ciach
Witaj!
Po pierwsze, nie jestem gejem,... wiec moje uwagi sa absolutnie i z zalozenia bezinteresowne...:-)
Po drugie, nie jestem psychologiem ani seksuologiem.
Po trzecie, niestety mam w tej chwili czas tylko na króciutka odpowiedz.
Po czwarte i najwazniejsze, niezaleznie od Twoich czarnych mysli, które obys jak najszybciej
rozpedzil, bardzo mi sie podoba Twoja wypowiedz: za wrazliwosc i uwage w widzeniu siebie i innych
ludzi. Nie wieszaj sie, bo to byloby naprawde strasznie smutne, gdyby tacy ludzie, jakim sie
wydajesz sie byc Ty, musieli odchodzic z braku miejsca wsród 'normalnej wiekszosci'.
Cóz moge Ci poradzic: wydaje mi sie, jako laikowi, ze jestes homoseksualista i oczywiscie powinienes
zaczac od akceptacji tego faktu. To nie tragedia ani inwalidztwo. Po drugie, zycze Ci cierpliwosci w
szukaniu odpowiedniego partnera. Byc moze powinien to byc ktos starszy od Ciebie?, oczywiscie
odpowiedzialny i dobry. To niestety nie starozytna Grecja, gdzie chyba takich ludzi mogloby byc
wiecej, ale nie ma co na razie tracic nadziei.
I to chyba tyle chcialem Ci powiedziec na dzien dobry. Aha... jeszcze jedno, jesli jestes z
Warszawy albo mialbys mozliwosc sie do niej wybrac, to móglbym Ci polecic znajomego seksuologa.
Sympatyczny czlowiek, chrzescijanin i w dodatku gej :-), wiec byc moze lepiej by Cie zrozumial (?).
I nie, nie swatam Cie, bron Boze, zreszta i tak w tej chwili jest w udanym stalym zwiazku. Jesli
reflektujesz na telefon i adres jego gabinetu, napisz do mnie na priva.
Pozdrawiam
P.
Temat: Sondowanie orientacji sekualnej kolegi.
< o krzywej Gaussa ;-)
Zatem pozniejsze zdecydowanie sie tak
jak _napisalem_ jest uwarunkowane psycho-spolecznie.
Na potwierdzenie tezy kilka faktow (zaczerpnietych glownie z ksiazki
katolickiego duchownego poswieconej... leczeniu homoseksualizmu):
- wg badan przeprowadzonych wsrod nastolatkow w USA ponad 50%
chlopcow mialo jakies kontakty homoseksualne (przy czym autor
okresla tak rowniez... masturbacje w obesnosci kolegi), a badania
w Australii wykazaly, ze 70 procent nastolatkow czuje pociag takze
do osobnikow wlasnej plci...
- homoseksualizm potepiany jest glownie w kregach kultury
chrzescijanskiej, w innych spoleczenstwach najczesciej jest
akceptowany! Antropolodzy Ford i Beach wsrod 76 badanych grup
spolecznych wyroznili 49 (64%!!!), u ktorych homoseksualizm
w takiej, czy innej formie byl uznawany i przyjmowany! Wiecej:
ludzie z plemienia Keraki z Nowej Gwinei uwazali za "nienormalnego"
mezczyzne, ktory nie praktykowal spolkowania analnego i
homoseksualizmu przed zawarciem malzenstwa. Wszyscy
dorastajacy chlopcy tego plemienia sa wykorzystywani seksualnie
przez dojrzalych mezczyzn tak dlugo, dopoki nie osiagna wieku
mlodzienczego. Z kolei oni jako nowodorosli wykorzystuja
dorastajacych chlopcow dla przyjemnosci, laczac niekiedy te
praktyki z inicjacja. Ogolnie panuje przekonanie, ze dla
mlodziencow plynie z tego wielka korzysc.
- warto dodac, ze niektore plemiona Indian mialy podobne zwyczaje,
choc mniej "perwersyjne" (;-))) Indianie Crow praktykowali z mlodymi
seks oralny, a plemie Wogeo - masturbacje wzajemna...
- sa tez przyklady bardziej cywilizowanych kultur: w Chinach (choc
dopiero kilkanascie miesiecy temu przestano tam karac
homoseksualizm), kilkanascie wiekow temu stosunki homoseksualne
byly _przywilejem_ wladcow! W starozytnej Grecji wystepowala nie
tylko wspomniana tu juz tzw. erotopedagogia. Gdy mlodzieniec
osiagal juz pewien wiek, wstepowal do wojska, w ktorym wiez
z innym zolnierzem (rowniez uznawana w strukturze spolecznej)
byla niezaprzeczalna wartoscia.
- milosc homoseksualna byla tez aprobowana i powazana m.in.
przez Celtow, mieszkancow Skandynawii oraz doliny Nilu i Eufratu...
- a niektore plemiona Indian Ameryki Polnocnej tolerowali nawet
tzw. cioty ;-) Istniala tam klasa homoseksualistow biernych, czasem
noszacych stroj kobiecy, ktorzy uwazali siebie za kobiety, i jako
tacy zenili sie z mezczyznami, majac przyznane miejsce w
spoleczenstwie. Ten zwyczaj istnieje tez u licznych narodow Afryki
i Oceani...
pzdr, arti
Temat: pytanie
| własnej płci (rozładowanie napięcia seksualnego, nie mające wiele
| wspólnego z homoseksualizmem), ale własciwie w kazdym gatunku
| zaobserwowano osobniki, które kopulują tylko z osobnikami własnej płci,
| i nie wydają się być zainteresowane osobnikami płci przeciwnej. To już
| chyba należało by nazwać homoseksualizmem.
*** nie sądzę, to jest albo wybryk natury, albo mylnie opisywane i
interpretowane spostrzeżenia. Być może zaspokajanie się takie ma podłoże
podobne do onanizowania sie niektórych zwierząt. Wiem, że badacze tłumaczą
to potrzebą rozładowania napięcia seksualnego. Niezrobienie tego (
nibyhomoseksualizm, onanizm ) mogło by doprowadzić do zaburzeń ekosystemu
niszy ekologicznej badanych zwierząt.
Zauważ że najpierw opisałem to o czym piszesz (rozładowanie napięcia
seksualnego poprzez kontakty z osobnikami własnej płci) i NIE nazwałem
tego homoseksualizmem, ale potem pisałem o czymś innym - o wyborze
osobników własnej płci, nawet gdy jest poddostatkiem osobników płci
przeciwnej.
*** już odpowiedziałem na to pytanie. Bo moze to wpłynąc na niepożądaną
przeze mnie zmianę aktualnej moralności, która tego nie dopuszcza.
Inaczej było w starożytnej Grecji - inaczej jest obecnie. I tak jest
dobrze, i nie potrzeba tego zmieniać.
Chcę mieć potomków, chcę aby moje geny które są genami moich przodków i
cząstką moich własnych doświadczeń przetrwały aż do końca świata. A może to
sie udać tylko dzięki związkowi mężczyzny i kobiety.
Możliwe, że mój potomek będzie miał skłonności homo - kto wie ? Ale dzięki
heteroseksualnemu otoczeniu mogą one pozostać na zawsze ukryte i
nieujawnione. I zrobię wszystko aby uchronić swoją przyszłość przed
nieszczęściem jednopłciowej samotności !
Jaka znowu moralność? Moja moralność dopuszcza bycie z dziewczyną.
Naprawdę. Ale tego nie zrobię, bo dziewczyny mnie w żadnym stopniu nie
pociągają. Tak samo (jak mniemam) heteroseksualista, którego moralnośc
dopuszcza bycie z chłopakiem, i tak bedzie się wiązać z dziewczynami, a
nie chłopcami. Orientacja seksualna jest czymś poza świadomością ludzką
i żaden hetero nie będzie się wiązac z chłopakami tylko dlatego że jego
moralnośc pozwala również na to (bo na związki z dziewcznami przecież
też pozwala, a on wybierze to co mu bardziej odpowiada - dziewczyny
oczywiście :) ).
Temat: pytanie
Mietek (suld@poczta.onet.pl) nasmarowal(a) niegdys w wiadomosci:
*** jak uwazasz. Pary homo na ogól nie są platoniczne. Jakoś muszą
zaspokajac sie, a czy robią to doodbytniczo, doustnie czy na reke
? Ich sprawa. Ale nie mów mi, ze to pary kochanków czule
pieszczących sie, którzy kazdy z osobna ma polucje !
stwierdzasz tak kategorycznie - masz ku temu podstawy? podobno jestes
hetero?
| Chociaz jestem zdecydowanym przeciwnikiem jawnego
| homoseksualizmu
| Dlaczego?| niechcialbym, aby np. nauczyciel czy lekarz moich
| dzieci byl homo.
| Dlaczego?
*** juz odpowiedzialem na to pytanie. Bo moze to wplynąc na
niepoządaną przeze mnie zmiane aktualnej moralności, która tego
nie mowiles o moralnosci, ale o preferencjach a to zasadnicza
roznica.
nie dopuszcza. Inaczej bylo w starozytnej Grecji - inaczej jest
obecnie. I tak jest dobrze, i nie potrzeba tego zmieniac.
Chce miec potomków, chce aby moje geny które są genami moich
przodków i cząstką moich wlasnych doświadczen przetrwaly az do
konca świata. A moze to sie udac tylko dzieki związkowi mezczyzny
i kobiety. Mozliwe, ze mój potomek bedzie mial sklonności homo -
kto wie ? Ale dzieki heteroseksualnemu otoczeniu mogą one pozostac
na zawsze ukryte i nieujawnione. I zrobie wszystko aby uchronic
heteroseksualne otoczenie nie spowoduje ze one beda ukryte. ta osoba
by o tym doskonale wiedziala, a to Twoje heteroseksualne otoczenie
moze co najwyzej wywolac w niej poczucie winy, doprowadzic do
depresji i w konsekwencji Twoj potomek moze nigdy nawet nie poznac
zadnej dziewczyny. ani chlopaka. nikogo. taka jest niestety brutalna
prawda. wiec sie zastanow zanim zaczniesz takie rzeczy wypisywac.
swoją przyszlośc przed nieszcześciem jednoplciowej samotności !
swoja?? wiec jednak?
a jesli nadal masz na mysli swoich potomkow - moze pozwolisz ludziom
zyc ich wlasnym zyciem zamiast narzucac swoja wole? tacy rodzice
sobie nawet nie zdaja sprawy jak wielka krzywde robia dzieciom.
Temat: Jaroslaw Sakowski kontra Midgard
Piotr Piesik wrote in message <79bp38$5u@sunflower.man.poznan.pl...
Midgard napisał(a) w wiadomości: ...
| oczywiscie,ateizm to tylko skladnik satanizmu
Nie. Ateizm to pewna filozofia, pod wieloma wzgledami sprzeczna z ateizmem.
Co najwyzej CZESC ateizmu jest skladnikiem satanizmu. Jak juz pisalem,
potraktowaliscie ta filozofie wybiorczo, a takie cos nie upowaznia do
nazywania siebie ateista.
| zaprzeczasz slowa LaVeya ,poczytaj troche Biblii Satanistycznej
Czytalem fragmenty i to mi wystarczylo by stwierdzic ze oprocz zanegowania
Boga i umilowania siebie jest tam jeszcze cos, bynajmniej niegodnego
ateisty.
wiem:chodzi tobie o elementy mistyczne i symbolike czyli krzyze,wizerunki
szatana i terminilogie.
tego nie bede bronil,jestem przeciwnikiem calej symboliki i mistycyzmow.
zapytasz zatem dlaczego nazywam siebie satanista?
dlatego,ze to
''problem laveya,cale zamieszanie to on wprowadzil,ja tez juz pisalem,ze
jest
to madra filozofia ale cala otoczka jest dla ludzi ktorzy nie znaja tematu
mistycyzmem.filozofia leveya pomijajac elementy mistyczne i symbolike jest
rozwinieciem glownych filozofii starozytnej
grecji:hedonizm,nadczlowiek,epikureizm itd cale to zamieszanie wprowadza
terminologia i symolika.
zrozum,ze ja bronie tylko mysli filozoficznych satanizmu,odcinam sie
radykalnie od magii,symboliki itd
pewnego dnia dostalem taki email:ja nazwalbym ciebie wolnomyslicielem,bo za
wiele teorii podzielasz,zeby mozna bylo tobie przypisac konkretna etykiete!
tu jest wlasnie problem,skoro nie uznaje mistycyzmu satanistycznego a
pogladowo satanizm jest mi najblizsza ideologia uwzgledniajac moje poglady
to jaka etykiete mam sobie
przypisac(hedonista,ateista,nadczlowiek,egoista,racjonalista,materialista
itd)?
miedzy nami,od dzisiaj traktuj mnie jako sataniste,ktory laczy w sobie
wszystkie te poglady ale radykalnie odcina sie od symboliki i mistycyzmu jak
na ateiste przystalo ok?
pozdrawiam
Temat: Mosty czy mury?
| Na to bym nie liczyla (i nie swiadczy o tym chociazby ostatnia
| deklaracja).
Wszyscy podaja ten argument, a ja tylko przypominam ze Ratzinger to nie KK
(nawet jesli facet zostanie papiezem).
Ratzinger z tą deklaracją wyskoczył sam z siebie ?
Bez akceptacji " góry " ?
:(
| ciach <<
Pomijajac okultyzm i wrozbiarstwo, zastanow sie czy nie byloby fajnie
gdyby np.
koscioly chrzescijanskie i muzulmanskie staly sie jednym? Przeciez
pochodza z
tego samego zrodla, wiec najwyzszy czas do niego wrocic.
Nie przesadzaj - Arabowie uznają Joszu za kolejnego proroka,nic więcej.
Sporo kultow indyjskich
tez pochodzi z tego zrodla.
Zasugerowałeś się pojęciem " ludy indoeuropejskie "...
;)
Na pewno zawsze na boku pozostanie satanizm jako
kult antagonistyczny w stosunku do innych, a neopoganstwo to istotnie
cofanie
sie w rozwoju bo odwoluje sie do nizszych sfer duchowosci. Zatem
neopoganie
powinni podciagnac sie w gore i dorownac kroku chrzescijanom i muzulmanom.
A jednak zgadzasz się z " Dominus... ".
Bo właśnie dokonałeś wartościowania religii na lepsze ( bardziej
zaawansowane ) i gorsze ( mniej zaawansowane ).
Mentalność konkwistadora - oni też uważali Indian za niżej rozwinętą
kulturę.
Zapewne kultura starożytnej Grecji,z jej dokonamiami stoi niżej od xiaństwa
w jego początkach ?
| ciach <<
Ale jakim dzialaniu w takim razie? Bez podstaw nie wiadomo w ktora strone
isc,
do czego dazyc. Skonczysz na paru regulach postepowania w zyciu
codziennym, do
tego wcale nie potrzeba religii bo ateisci tez moga miec reguly
postepowania w
zyciu.
Niemożliwe,naprawdę ???
;)
Muzulmanie maja zakaz robienia wizerunkow wszelkich istot zywych. Zreszta
robia
wszystko by go lamac.
Może coś więcej na ten temat ?
Oczywiście musisz to jeszcze wytłumaczyć mojej antenie satelitarnej,bo ta
cholera się uparła i nawet irańską TV odbiera...
;)
| ciach <<
Q
Temat: Mosty czy mury?
Ratzinger z tą deklaracją wyskoczył sam z siebie ?
Bez akceptacji " góry " ?
Niedawno pisales ze papa nie rzadzi - zdecyduj sie bo nie wiem z ktora z Twoich
wypowiedzi mam sie nie zgodzic. Nie moge sie nie zgodzic z obiema skoro sa
sprzeczne :-P
Nie przesadzaj - Arabowie uznają Joszu za kolejnego proroka,nic więcej.
Uznaja tego samego Boga - to jest ogromne podobienstwo. To czy Jezus to jego syn
czy zwykly prorok to wlasnie ta "drobna" roznica.
Zasugerowałeś się pojęciem " ludy indoeuropejskie "...
Zasugerowalem sie dociekaniami na temat poprzednich inkarnacji Jezusa (cos z 2
czy 3 razy w Chinach, co najmniej raz w Indiach i raz w Ameryce w czasach gdy
byli tam wylacznie Indianie (kult Wielkiego Ducha).
A jednak zgadzasz się z " Dominus... ".
Bo właśnie dokonałeś wartościowania religii na lepsze ( bardziej
zaawansowane ) i gorsze ( mniej zaawansowane ).
Dominus zdaje sie robi co innego - dzieli na katolicyzm i inne.
Co do tego ze sa lepsze badz gorsze to akurat nie moj pomysl tylko prawie zywcem
tekst z New Age.
Mentalność konkwistadora - oni też uważali Indian za niżej rozwinętą
kulturę.
Bo byla. Co bynajmniej nie powinno byc powodem do jej niszczenia.
Zapewne kultura starożytnej Grecji,z jej dokonamiami stoi niżej od xiaństwa
w jego początkach ?
Stala cholernie wysoko w stosunku do reszty owczesnego swiata lacznie z Rzymem.
Oprocz jednego wyjatku - xianstwo w swoich poczatkach o wiele lepiej traktowalo
czlowieka. Kazdego.
Niemożliwe,naprawdę ???
Tak slyszalem.
Może coś więcej na ten temat ?
Widzialem nagrobki muzulmanskie ze zdjeciami zmarlych - chyba wystarczajacy
przyklada lamania zakazu wizerunkow. O ukrytyc motywach w zdobieniach palacu w
Alhambrze nie bede sie rozwodzil bo juz kiedys okazalo sie ze o Plw. Iberyjskim
trudno sie z Toba rozmawia.
pozdrawiam
Piotr
Temat: [nudy]
Moze twoja podswiadomosc jest kobieta, a moze po prostu potrzebujesz
jakiegos milego chlopca :]. W starozytnej Grecji to by sie Toba
potrafili zaopiekowac.
Hmmm.. cos proponujesz?:_))
Temat: KSIĄŻKI I INNE
Posiadam do sprzedania następujące tytuły:
Fantasy/SF (5 zł/1)
ANDRE NORTON
1. Troje przeciw światu czarownic.
Powieści detektywistyczne/sensacyjne
ALEX KAVA (10zł/1)
1. Łowca dusz.
2. W ułamku sekundy.
3. Granice szaleństwa.
4. Mniejsze zło.
JAMES W. HUSTON (5 zł/1)
1. List kaperski.
MAX LARS (5 zł/1)
1. Człowiek-litera.
A.J. QUINNELL (5 zł/1)
1. Szlak Łez.
BARNABY WILLIAMS (5 zł/1)
1. Rycerz boskiego wiatru.
DESMOND BAGLEY (5 zł/1)
1. List Vivera.
Historia, religia, różne inne
GEORGE BIDWELL (5 zł/1)
1. Diabelski pomiot.
BOLESŁAW PRUS (5 zł/1)
1. Faraon tom I.
JEAN VANIER (5 zł/1)
1. Wspólnota miejscem radości i przebaczenia.
JAN DOBRACZYŃSKI (5 zł/1)
1. Klucz mądrości.
TADEUSZ J. CHAMSKI (5 zł/1)
1. Opis krótki lat upłynionych.
ALFONS FILAR, MICHAŁ LEYKO (5 zł/1)
1. Laury na śniegu.
SANDRA PARETTI (5 zł/1)
1. A zimą nastało lato.
BRUCE HOFFMANN (5 zł/1)
1. Oblicza terroryzmu.
DUNCAN HEASTER (5 zł/1)
1. Bible Basics.
DAVID J. SCHWARTZ (5 zł/1)
1. Magia myślenia kategoriami sukcesu.
JERZY NOWAKOWSKI (red.) (5 zł/1)
1. Nauka o pracy. (5 zł/1)
EWA WIPSZYCKA (red.) (5 zł/1)
1. Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu.
MARIAN BRANDYS (5 zł/1)
1. Nieznany książę Poniatowski.
JERZY CIECHANOWSKI (5 zł/1)
1. Rzym – ludzie i budowle.
WITNESS LEE, WATCHMAN NEE (5 zł/1)
1. Podstawowe elementy życia chrześcijańskiego - t.I.
JERZY WYROZUMSKI (5 zł/1)
1. Kazimierz Wielki.
MICHAŁ TYMOWSKI, JERZY HOLZER, JAN KIENIEWICZ (5 zł/1)
1. Historia Polski.
TERESA LUBKIEWICZ-URBANOWICZ
1. Boża podszewka.
BOLESŁAW PRUS (5 zł/1)
1. Nowele wybrane (14 utworów).
BOŻENA CHRZĄSTOWSKA (red.) (5 zł/1)
Literatura polska źle obecna w szkole (antologia tekstów).
1. Studia Podyplomowe i MBA – informator. (5 zł/1)
2. Broń sieczna w dawnej Polsce. (5 zł/1)
3. Księga humoru. (10 zł/1)
4. New Testament. (10 zł/1) – przekład angielski z 1991.
CASSETTES (5zł/1):
1. Kylie Minogue – Body Language.
2. Janet Jackson – The Rhythm Nation.
CDs (10 zł):
1. Patrycja Markowska – Mój czas.
2. Mozart – Mistrzowskie Dzieła. (5 zł/1)
3. Czajkowski – Poezja i Pasja. (5 zł/1)
4. Mozart – Mistrzowskie Dzieła. (5 zł/1)
Stan dobry/bardzo dobry. Wszelkie informacje: marce@gazeta.pl.
Temat: KSIĄŻKI
Fantasy/SF (5 zł/1)
ANDRE NORTON
1. Troje przeciw światu czarownic.
Powieści detektywistyczne/sensacyjne
ALEX KAVA (10zł/1)
1. Łowca dusz.
2. W ułamku sekundy.
3. Granice szaleństwa.
4. Mniejsze zło.
JAMES W. HUSTON (5 zł/1)
1. List kaperski.
MAX LARS (5 zł/1)
1. Człowiek-litera.
A.J. QUINNELL (5 zł/1)
1. Szlak Łez.
BARNABY WILLIAMS (5 zł/1)
1. Rycerz boskiego wiatru.
DESMOND BAGLEY (5 zł/1)
1. List Vivera.
Historia, religia, różne inne
GEORGE BIDWELL (5 zł/1)
1. Diabelski pomiot.
BOLESŁAW PRUS (5 zł/1)
1. Faraon tom I.
JEAN VANIER (5 zł/1)
1. Wspólnota miejscem radości i przebaczenia.
JAN DOBRACZYŃSKI (5 zł/1)
1. Klucz mądrości.
TADEUSZ J. CHAMSKI (5 zł/1)
1. Opis krótki lat upłynionych.
ALFONS FILAR, MICHAŁ LEYKO (5 zł/1)
1. Laury na śniegu.
SANDRA PARETTI (5 zł/1)
1. A zimą nastało lato.
BRUCE HOFFMANN (5 zł/1)
1. Oblicza terroryzmu.
DUNCAN HEASTER (5 zł/1)
1. Bible Basics.
DAVID J. SCHWARTZ (5 zł/1)
1. Magia myślenia kategoriami sukcesu.
JERZY NOWAKOWSKI (red.) (5 zł/1)
1. Nauka o pracy. (5 zł/1)
EWA WIPSZYCKA (red.) (5 zł/1)
1. Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu.
MARIAN BRANDYS (5 zł/1)
1. Nieznany książę Poniatowski.
JERZY CIECHANOWSKI (5 zł/1)
1. Rzym – ludzie i budowle.
WITNESS LEE, WATCHMAN NEE (5 zł/1)
1. Podstawowe elementy życia chrześcijańskiego - t.I.
JERZY WYROZUMSKI (5 zł/1)
1. Kazimierz Wielki.
MICHAŁ TYMOWSKI, JERZY HOLZER, JAN KIENIEWICZ (5 zł/1)
1. Historia Polski.
TERESA LUBKIEWICZ-URBANOWICZ
1. Boża podszewka.
BOLESŁAW PRUS (5 zł/1)
1. Nowele wybrane (14 utworów).
BOŻENA CHRZĄSTOWSKA (red.) (5 zł/1)
Literatura polska źle obecna w szkole (antologia tekstów).
1. Studia Podyplomowe i MBA – informator. (5 zł/1)
2. Broń sieczna w dawnej Polsce. (5 zł/1)
3. Księga humoru. (10 zł/1)
4. New Testament. (10 zł/1) – przekład angielski z 1991.
CASSETTES (5zł/1):
1. Kylie Minogue – Body Language.
2. Janet Jackson – The Rhythm Nation.
CDs (10 zł):
1. Patrycja Markowska – Mój czas.
2. Mozart – Mistrzowskie Dzieła. (5 zł/1)
3. Czajkowski – Poezja i Pasja. (5 zł/1)
4. Mozart – Mistrzowskie Dzieła. (5 zł/1)
Temat: Ludzek
Kazimierz Kostka - Furmajer
Evviva B´artek
Evviva B'artek! Reszta zdechnąć musi -
cóż, kto przyjaciół nie ma, ten ciupasem
odstawion na "Izbie" się dusi -
zdychać, to zdychać jak gość, nie pod kwasem,
choć gardła nasze do krwi już przeżarte:
evviva B'artek!
Evviva B'artek! Niech zaciska brzuchy
nędzny ministrów naród! My, cykliści,
my, którzy zawsze w piersiach mamy duchy,
my, jak pędzące demony przejrzyści,
my na to spluniem (bo tyle to warte)
evviva B'artek
Evviva B'artek! Znów leżym odłogiem,
syci i tłuści, jak nikt na tej ziemi,
możemy z zimna konać, lecz głód naszym wrogiem,
ale jak sępy z szyjami łysemi -
na mięso! Cóż jeść prócz mięsa w czwartek?
evviva B'artek!
Evviva B'artek! W gardłach naszych płoną
nektary przez Zeusa samego wyśnione:
i idziem przez miasto z głową podniesioną,
butlów trzy torby, wszystkie opróżnione,
I teraz to życie kija tylko warte:
evviva l'arte!
Evviva B'artek!
Wiersz nie publikowany. Przedruk z rękopisu (za zgodą autora).
Tytuł: Evviva B'artek! (wł.) - Niech żyje Bartek!
w.2: ciupas - dziś tylko w uż. przysłówkowym ciupasem - "pod konwojem
zbrojnym"
w.8: cykliści - pot. kolarze, w rzeczywistości, obok masonów, żurnalistów i
żużlowców - silne ugrupowanie polityczne
w.20: Zeus - najsłynniejszy kiper w starożytnej Grecji
Od redakcji: nie ponumerowaliśmy wersów ze względu na nagłą niechęć do
cyfr.
http://republika.pl/addz/Poezja/bartek.htm
Temat: Czy nie sądzicie, że studia są beznadziejne?
On 16 Jan 2006 00:09:06 +0100, MailT@wp.pl wrote:
OK, może zapomniałem dodać że nie lubiliśmy się zbytio z facetką od polaka i
usadziła mnie na ustnym, bo pisemny zdałem. Rok wcześniej właśnie przez polaka
nie dostałem się na olimpiade i dopiero w ostatniej klasie LO sie udalo, bo
musialem pisac jakas glupia nowele. Tu nie chodzi o brak chęci ale o czas.
Gdybym miał przeczytać wszytskie lektury, to mógłbym sobie poprogramować jedynie
w wakacje. A poza tym wychodzi na to, że matura jest tylko teorią, skoro i tak
większość ludzi przeciągają przez mature. Jaki tego sens?
Nie wiem jak u Ciebie, ale u nas to nie było "przeciąganie przez" tylko
ludzie rzeczywiście do tego przysiedli. Że w róznych szkołach różnie bywa
to też prawda.
A do pisania dokumentacji historia polskiej literatury niezbyt mi potrzebna,
chyba że mam pisac dokumentację w stylu:
"W razie potrzeby proces zostanie zabity, niczym mieszkaniec starożytnej Grecji
godzony piorunem Zeusa" :P
Jest pewna różnica między pisaniem poematów, a pisaniem poprawną
polszczyzną (czy angielszczyzną na dalszym etapie) - niestety
nieumiejętność zrozumiałego formułowania zdań po polsku zwykle przekłada
się do potęgi n-tej przy pisaniu dokumentacji po angielsku. Miałam
(nie)przyjemność czytać dokumentacje do różnych projektów, sprawozdania z
laboratorium i inną "radosną tfurczość" przy której włosy mi dęba stawały,
bo poważnie trzeba było się zastanawiać "co autor miał na myśli" i gdybym
nie znała dobrze tematu, to z tego co napisane na pewno bym tego nie
wyciągnęła.
W pisaniu wypracowań na polskim nie chodziło tylko o to, żeby wymęczyć czy
przeczytałeś jakąś lekturę, tylko również o to żeby się nauczyć pisania, w
każdym temacie, nie tylko "historii polskiej literatury" (pomijam już
kwestię dyskusyjną, czym byłby naród bez kultury, której częścią jest
literatura, w której to kwestii jak widzę masz diametralnie inne podejście
niż ja). Kwestia zaplanowania pracy, przemyślenia "co właściwie chcę
powiedzieć", interpunkcji czy ortografii, jest niestety większości tych,
którzy się nazywają "ścisłymi umysłami" całkowicie obca.
Zresztą podobnie sprawa działa w drugą stronę - usprawiedliwianie się "ja
jestem humanistą" tych, którym się zwyczajnie nei chce przysiąść do matmy
czy fizyki. Moim bardzo skromnym zdaniem na takim poziomie, jak nas uczą w
liceum to każdy człowiek jest w stanie (i powinien) się orientować w każdej
dziedzinie.
Temat: Rysowanie czworokata w JavaScript
Bogdan Błaszczak wrote:
w zadnym wypadku, to nie sa moje dokonania
algorytmy powstaly pare tysiecy lat temu... w starozytnej Grecji!!!
Czemu zatem zakladasz tyle watkow???!?!?!?
pozdr.
Gandalf
Temat: moderowanie grupy.
In <1j9ydc0po00r8$.@rt.niusy.cybra.plRobert wrote:
| Co "nie była"? Nie szalej tak z tym wycinaniem, proszę.
Nie była częścią filozofii. Co Ty, naprawdę nie czytasz poprzednich
postów czy się tylko droczysz?
Nie droczę się. Po pięciu dniach naprawdę nie pamiętam, co masz na myśli
mówiąc "nie była". Dlatego zresztą netykieta zaleca zostawienie
istotnych fragmentów.
| | Jaka była ich motywacja?
| Na przykład "pracuję, bo inaczej mój właściciel mnie ukarze".
| Niewolnictwo było takie popularne w średniowieczu?
| Albo w starożytnej Grecji?
| W starożytnej Grecji rzeczywiście było to dość modne zjawisko.
"Większość politai to rolnicy pracujący na roli z rodziną, których
stać było na jednego czy (w przypadku zamożniejszych) kilku
niewolników i najęcie ludzi do pracy w okresie pilnych prac polowych.
[...]
Większość ludzi niewolnych zajmowała się pracą na ziemi należącej do
bogatych właścicieli."
I dalej:
"W toku epoki archaicznej sytuacja zależnych chłopów ulega istotnym
zmianom. Poważnej ich części udaje się uzyskać wolność i wejść do
obywatelskiego grona."
Gdzie indziej:
"Wielu młodych mężczyzn szukało szczęścia w służbie najemnej w armiach
władców Azji Mniejszej, Babilonii czy Egiptu, a później Persji."
BRAWO, WIPSZYCKA - Historia starożytnych Greków
Nie zapominajmy o rzemieślnikach, którzy szczególnie w erze
archaicznej są w większości ludźmi wolnymi.
Motywacja "bo mi za to płacą" wydaje się co najmniej tak samo
popularna jak "bo mnie pan ukarze".
Nie bardzo. Jaki jest odsetek populacji wolnych obywateli?
Temat: W oparach absurdu: czy DMCA może mieć wpływ na ser wisantów
Pan Jarek Spirydowicz napisał:
| | Całe szczęście, że prawo patentowe i copyright zostały rozwinięte
| | po tym, jak upowszechniło się pismo.
| Czy ja wiem. Prawo patentowe przekazywane w tradycji ustnej
| i zastrzeżenia copyrightu na gębę mogłyby mieś swoisty urok.
| A możliwe... I jak rozwinęłaby się nielegalna literatura mówiona!
| Na to też były metody. Zamiast dzisiejszych złożonych i nieskutecznych
| metod zabezpieczania nośnika przed kopiowaniem, stosowano prosty
| i skuteczny zabieg wyrywania języka. Robiono to ilekroć trzeba było
| zapewnić poufność kanałów informacyjnych. Nieinaczej pewnie by sobie
| poradzono z profilaktyką antypiracką.
Eee, tu konsumenci są co najmniej o dwa kroki do przodu.
Można migać, a w ostateczności skorzystać z alfabetu Morse'a.
Z alfabetem Morse'a trzeba ostrożnie. Tłumaczenie, że to co mam na
dysku to tylko ciąg kresek i kropek, czy też zer i jedynek, nie na
wiele się zdaje. Poza tym to też alfabet, więc marny to argument
gdy chodzi o czasy przedu upowszechnieniem pisma.
Z tym upowszechnieniem pisma to też rzecz ciekawa. W starożytnej
Grecji byli tacy, co uważali, że ten nowomodny wynalazek to zguba
dla ludzkości. Skoro wszystko można zapisać, to nikt nie będzie miał
motywacji by się czegokolwiek uczyć. Pamięć osłabnie, a wraz z nią
wszelkie umiejętności i cnoty wygasną. Ale może to tylko takie gadanie,
bo tak naprawdę obawiali się, że ułatwione powielanie nośnika informacji
(w tradycji ustnej takie powielenie trochę trwało, a i niejedną rózgę
trzeba było przy tym złamać) umniejszy zyski tych, którzy do tej
informacji mają dostęp.
Z miganiem też nie tak prosto. Już starożytne teatry w kulturach
azjatyckich obywały się bez słów. Gdyby wtedy ktoś wpadł na pomysł,
by wprowadzić kopyrajtowe regulacje, to niejednemu by obito ryja
za strojenie opatentowanych min. Zresztą ten pomysł jest pewnie
i dzisiaj do wykorzystania. Może wkrótce dowiemy się, że kogoś
włóczą po sądach za wyjątkowo głupi wyraz twarzy, który to narusza
dorobek intelektualny odtwórcy z jakiegoś Znanego Serialu.
Temat: http://meridian.com.pl - mapy i plansze dla szkół i firm
--------------------------------------------------------------------
Meridian Skaner, Mapy i plansze dla szkół i firm
http://meridian.com.pl
--------------------------------------------------------------------
Zapraszamy Państwa do odwiedzenia oficjalnej strony wydawnictwa Meridian
Skaner. Dzięki technice komputerowej konsolidującej w jedno tekst i grafikę
macie Państwo jedyną niepowtarzalną okazję zapoznania się z naszymi
produktami. Zobaczycie jak wygląda każdy
z naszych produktów, zapoznacie się z obszernym opisem każdego z nich,
weźmiecie udział
w promocjach, otrzymacie materiały promocyjne.
Nasze produkty to m.in.:
DUO Europa wczesnego średniowiecza / Polska pierwszych Piastów
DUO DUO Europa XII - XIII w. / Rozbicie dzielnicowe Polski
DUO Starożytny Rzym - państwo i kultura
DUO Starożytna Grecja - państwo i kultura
DUO Pronouns / Exercises
DUO Nouns / World political
DUO Irregular Verbs
DUO Unregelmasige und gemischte Verben
DUO Układ SI - językiem nauki i techniki
DUO Układ okresowy pierwiastków
DUO Mapa fizyczna Polski / mapa konturowa
DUO Europa fizyczna / mapa konturowa
Na witrynie znajdziecie Państwo:
- informacje o naszych nowościach wydawniczych,
- poznacie nasze istniejące produkty,
- skontaktujecie się z przedstawicielem firmy,
- obejrzycie galerię naszych produktów,
- staniecie się posiadaczami materiałów promocyjnych,
- wyszukacie ciekawy odnośnik edukacyjny,
- dowiecie się więcej o naszej firmie,
- zorientujecie się w działaniach naszej firmy,
- wyślecie nam wiadomość email.
----------------------------------------------------------------------
Meridian Skaner Sp. z o.o.
Mapy i plansze dla szkół i firm
http://meridian.com.pl
Temat: # nie ma szokowania, nie ma tabu
Na naszej liscie, to smieszne, ale serio
dyskutuje sie szokowanie i tabu w poezji.
Najpierw lola dumnie kreowala sie na
seksualna rewolucjonistke, teraz znowu
masturbowanie sie dzieci i podgladanie
dziewczynek przez chlopcow ma byc jakims
nie wiadomo czym.
Byla w starozytnej Grecji Safona,
pisal liryki w Rzymie Catullus,
nie mieli zadnych zahamowan skaldowie,
wszystko od dawna idzie na rec.arts.poems,
gdzie doskonala (wtedy) osiemnastka
z Australii bez problemu daje bardzo dobry
wiersz pelen krwii i miesiaczki, gdzie
homoseksualisci pisza sobie jakby byli
we wlasnym klubie, i nikomu to nie przeszkadza,
liczy sie poezja, poetycka stona utworu.
Na Mad Poets Guilt czternastolatka opisywala,
jak jej kochanek kazal jej patrzec w lustro
w trakcie, itd. Choc dominowaly liczebnie
na Mad Poets liscie nastolatki 14-19 lat, to
nie zauwazylem tam zadbych tabu. Tematy
takie jak seks, biseksualizm, narkotyki,
sado-masochizm byly normalka/, tak samo jak
klopoty z rodzicami, nauczycielami i szkola/,
ze zdrowiem, z depresja, z patologiczna odmowa
jedzenia... Skarzy sie takie dziecko, jestem
przerazony, nie wiem co odpowiedziec, doradzic,
a inne dziecko pociesza: "nie martw sie, bedzie
lepiej", i to pierwsze juz zadowolone, juz lepiej
sie czuje.
Czy seksualne przezycia dzieci sa zasadnicze?
Na pewno byly dla Freuda :-) Owszem, waznym
jest zeby dzieci nie wykrzywic. Poza tym nie sadze,
zeby to byl najwazniejszy problem swiata lub
poezji. Gdy ktos napisze dobry wiersz z takimi
motywami -- fajnie. Temat jak kazdy inny, moglby
zreszta wystapic w utworze tez marginesowo, po drodze.
Nie ma czym sie niezdrowo podniecac i robic z niego
sensacje lub wrazenie, ze to tabu.
Ciekawe, ze orientalna poezja byla erotycznie calkiem
wstrzemiezliwa. Jednak nie zahamowana. Z tym, ze
nie zauwazylem homoerotykow. W sredniowiecznej
Japonii homoseksualizm wsrod mezczyzn traktowano
calkiem naturalnie. Basho bodajze mial okres
aktywnosci homoseksualnej. Tak czy inaczej, erotyzm
wystepuje w dawnej, orientalnej poezji delikatnie,
a homoerotyzm bodajze wcale. (Moge sie mylic, nie za
wiele czytalem).
-- Wlodek
Temat: ### historia poznania
| Użytkownik "JK" pyta:
| Śliczne, a co to na tym dachu za "potworki" dwa, na zdjęciu w -
| międzyczasie;-).
| Pozdrawiam, dziękuję,
| Jacek.
| http://www.poznan.city-map.pl/city/db/546002013206.html
| lub
| http://www.city.poznan.pl/zabytki/
Dziękuję, ale tylko tyle było;
"Nad attyką panoplia i figura pelikana - symbolu ofiarności i
poświęcenia".
Pod pelikanem stoi jeszcze jeden, przeoczyłem poprzednio.
Do Poznaniaków - co to są za rzeźby?(abstrakcja Golgoty?)
Pozdrawiam,
Jacek.
Bylo tak, aleś opuścił, co istotne dość:
Fasadę dwupiętrowego gmachu rozdzielają lizeny, nad którymi znajdują się
trójkątny tympanon z herbem Działyńskich - ,,Ogończyk" oraz attyka
zasłaniająca mansardowy dach.
Płaszczyzę attyki wypełniają płaskorzeźby z ok. 1800 r., przedstawiające
sceny antyczne.
Po prawej stronie - pochód ofiarny (uzbrojeni żołnierze prowadzą byka i
dwóch jeńców), po lewej -
triumfalny pochód żołnierzy przy rydwanie.
Nad attyką panoplia i figura pelikana - symbolu ofiarności i poświęcenia
zguglowane:
Panoplia,
1) motyw dekoracyjny złożony z fragmentów uzbrojenia (tarcz, mieczy,
włóczni, zbroi, hełmów itp.), które symetrycznie ułożone są po obu stronach
centralnego elementu (zwykłe o charakterze pionowym). Panoplie wykonywano
jako rzeźby pełne lub reliefy na prostokątnej płaszczyźnie.
Wywodzą się od antycznego tropajonu (trophaeum), symbolicznego znaku
zwycięstwa. Występowały często w sztuce rzymskiej. Również rozpowszechniony
motyw zdobniczy w sztuce nowożytnej.
2) w starożytnej Grecji kompletne wyposażenie ciężko zbrojnego hoplity
(piechura), składało się z hełmu, pancerza, nagolennikow, miecza, lancy i
tarczy obleczonej skórą.
Dobra, zawlekę się tam znowu w sobotę i spróbuję jakieś zbliżenie wykonać
oraz wywiad środowiskowy w kwestii cototam dokładnie jest.
;-))
Temat: Szukam czegoś na temat sztuki Grecji!!!!
Czy ktoś może podać mi jakiś adres internetowy pod którym mógłbym coś
znaleźć na ten temat (sztuka starożytnej Grecji - rzeźba,
architektura, malarstwo).
PILNE!!!!!
Pozdrawiam
Przem@friko6.onet.pl
Temat: OT Lekka analiza rynku amerykanskiego w 1999
Maria Miller wrote:
artur wrote:
| Ja myslalem ze te dane sa wziete z jakiejs ksiazki na temat Termopil, bylem po prostu
| ciekawy. A jesli chodzi o dane to razem ze Spartanami zostali Tebanczycy (poddali sie
| pozniej), ale mialem na mysli przede wszystkim helotow. Ostatecznie oni rowniez
| zgineli ....
| Liczba 300 pasuje - polowa mory.
| Jezeli znasz jakas ksiazke z analiza calego zdarzenia w roznych aspektach (na przyklad
| ile tam jest miejsca, czy calosc mogla wygladac tak jak opisywal to Herodot itp.)
| bylbym wdzieczny.
Ksiazki poswieconej wylacznie Termopilom sobie nie przypominam. Sa
napewno poswiecone wojnom grecko-perskim. Jest ksiazeczka pt. 'Maraton
490 p.n.e' autorstwa bodajze R.Kuleszy. Jest oczywiscie wiele dot.
historii Grecji np. Thomas Martin 'Starozytna Grecja'.
wiem :) Ale nie o to mi chodziło :)
Jednakze strategiczna rola wawozu Termopile nie podlega dyskusji. Pelnil
swoja role i pozniej, za czasow Aleksandra Macedonskiego a nawet w
sredniowieczu.
Tak, to byla pozycja ladowo-morska. To znaczy byla silna przy braku floty u przeciwnika.
Przejscie Termopil grozilo flocie, oskrzydlenie floty i zmuszenie jej do wycofania pozwalalo
oplynąc pozycje obrony i wysadzic desant na tylach obroncow. Broniono Termopil tylko dlatego
zeby nie stracic Grecji Srodkowej, Spartiaci doskonale zdawali sobie sprawe z niedogodnosci
pozycji i mozliwosci jej przelamania. Zreszta uwazali pozycje floty za slabszy punkt obrony
niz pozycje na ladzie. Broniono pozycji z przyczyn politycznych, nie wojskowych i poniesiono
porazke. Ja to wszystko wiem. Myslalem tylko o analizie wojskowo-historycznej. Tak slawna
bitwa powinna sie doczekac czegos takiego - tak mi sie wydaje.
Obecnie trudno chyba stwierdzic jak to dokladnie wygladalo bo nanosy
rzeki i strumykow przesunely linie brzegowa morska o 4 km i ponoc to
teraz wlasciwie rownina. Osobiscie nie widzialam niestetyz ;(.
Tez bym sie wybral :)
Jeszcze w okresie II wojny swiatowej pierwotny plan obrony wojsk
brytyjskich przed Niemcami zakladal obrone na przeleczy Termopilskiej,
co zreszta sie nie powiodlo.
Nie wiedzialem :)))))
Temat chyba cos nam za daleko odbiegl od filmu ;).
powiedzmy ze przygotowujemy scenariusz :)
Artur
Temat: Palestynczycy zniszczyli pierwszy od 20 lat izraelski czolg
| | Palestyna jest, byla i bedzie. Czego o Izraelu powiedziec sie nie
da
| bo
| to
| | takie NRD.
| Gdyby NRD udało się wygrać tyle wojen, to byłbym nawet skłonny
| uwierzyć
| :o)
| ZSRR wygrywalo znacznie wieksze. I gdzie jest dzis?
| Zaraz on pisal o NRD a ty wyjezdzasz z ZSRR? Grunt to dobre samopoczucie
a
| jak brak argumentow to zjechac na inny temat.
To ja pisalem o NRD a potem o ZSRR. Wiec czytaj uwaznie nim zaczniesz cos
komus zarzucac. Chodzi o to ze Izrael to sztuczny twor. Nie ma nic
wspolnego
ze starozytnymi krolestwami Izraela i Judei.
To ty chyba nie czytasz. Bo IMO to ty zaczales ze Israel to "takie NRD" po
czym Remov odpowiedzial ze sklonny bylby uwierzyc gdyby NRD wygralo tyle
wojen co Izrael a ty zamiast odpowiedziec na temat NRD salwowales sie
ucieczka na temat ZSRR. Co i tak moim zdaniem jest bez sensu bo 1 ZSRR nijak
sie ma do Izraela i 2 AFAK po rozpadzie ZSRR - Rosja jest spadkobierca ZSRR.
A w przypadku upadku Izraela przestal by on istniec.
Co do Twego twierdzenia Izrael nie ma nic wspolnego ze starozytnym
krolestwem Izraela to chce ci powiedziec ze ma. W przeciwnym wypadku ani
Grecja nie ma nic wspolnego ze starozytna Grecja, ani Egipt z Egiptem
Faraonow, ani III RP z I RP itd Gdybys zas twierdzil ze nie maja to
wystarczy ze zapytasz przecietnego Greka czy Egipcjanina. Tylko uwazaj zebys
nie zostal obsypany stekiem wyzwisk, jesli bedziesz im choc sugerowal ze nie
maja nic wspolnego ze swoimi wielkimi przodkami.
| Wiesz naprawde lepiej skoncz sie kompromitowac. Jak sie nie znasz na
czyms
| to lepiej sie nie wypowiadaj.
podtrzymuje swoja powyzsza opinie
| Dyskutowanie z toba to jak gadanie z papuga. Pleciesz co ci slina na
jezyk
| przyniesie a nawet nie wiesz o czym mowisz.
Niestety moje powyzsze stwierdzenie jest nadal aktualne.
Boruta
--
Pozdrawiam
Dawid
Temat: Ciekawosc.
Albon wrote:
Pan Nikt napisał(a):
| Nauka bez polityki sie obywa(la). Zreszta czy to wazne?
Warzne szczegolnie ze nauka bez polityki sie nie obywa niestety (((-:
Ja nadal twoerdze, ze raczej odwrotnie, ale moze ten temat zarzucmy, bo sie i tak
nawzajem widze nie przekonamy:)))))
| Nadinformacja jest po to aby w gaszczu informacji ukryc prawde.
| przed kim? I jaa informacje (bo moze ja jej nie odnalazlem:)
Przed 95% ludzkosci...
A jaka informacje ... hmmm nie wiem bo jest ukrywana (-:
Hmm... jak ja chce konkretow to nigdy ich nie dostaje:( Czemu przed 95%ludzkosci
sie te tajemna wiedze ukrywa?
| W owym czasie istnialy obie te teorie, ale jedna byla.. "promowana":)
Zgadzam sie ale poprzes promowanie tylko geocentryzmu, heliocentryzm
zostal przez ogol zapomniany.
Tak? To skad Kopernik, Galileusz i wielu innych o nim wiedzialo?
| A co do tych
| Indii..." to nie berdzow chyba wiem o co chodzi.
Chodzi o to ze w rejonach Indii a pozniej na bliskim wschodzie (Sumer
np.) znany byl heliocentryzm (no i okraglosc Ziemi) i przez kilka set
(kilka tysiecy) lat zostal najpierw zastapiony przez geocentryzm a
nastepnie zapomniany ...
To, ze w odizolowanych rejonach Ziemi powstaja takie same terie to jeszcze o
niczym nie swiadczy. Zreszta czy tak znowu odizolowane? Starozytna Grecja (tu
wchodze nie w "swoja" dziedzina, wiec moge popelniac bledy:) miala zdaje sie dosc
dobre kontakty z Bliskim Wschoem, a oni z Indiami chyba tez?
Co do zapominania, to patrz wyzej:)
| Inna bajka, ze nie nalezy mylic
| odkrywania czegos przez rozne cywilizacje z potwierdzaniem teorii itp:)
Tak ja wiem prawda jest tylko jedna i teoria prawdziwa jest tez tylko
jedna ale chodzi mi o "ponowne odkrywanie" roznych zjawisk.
Teoria helio i geocentrychan nie jest zjawiskiem. A czy na nowo wszedzie tam
odkrywano, no: wschody i zachody slonca?
| Zaraz zgnoic... ot pokazac niescislosci w mysleniu:)
| Taaaaak (-:
| Nooo:)
Yhmmmm (((-:
uhmmm:)
--
Pozdrawiam Piotrek
AUDIATUR ET ALTERA PARS
al@kki.net.pl
P. Nikt
Temat: Koniec promocji gejostwa w szkołach?
No i starożytna Grecja z lekcji historii wypadnie...
Przeczytaj więcej odpowiedzi
Temat: Koniec promocji gejostwa w szkołach?
Jacek <jacni@poczta.onet.plnapisali:
No i starożytna Grecja z lekcji historii wypadnie...
????
Dlaczego niby!?
Temat: 300
Maciek wrote:
Zapewne nie jestem pierwszym, który obejrzał filmowy komiks pod cyforwym
tytułem 300 i ma ochotę się wypowiedzieć.
Całość sprawia wrażenie koszmaru dobrego konserwatywnego aryjczyka. Persowie
to nagromadzenie wszelkiego zła - mutanci, czarnuchy, pedały,
zakolczykowane i obwiązane łańcuchami dewianty płci niewiadomej, do tego
rozwiązłość i degeneracja - jednym słowem panie ten tego... cała ta
liberalna i przegniła Europa, a na czele tej hałastry zboczeńców gładziutki
wygolony zbok obwieszony łańcuszkami jak choinka - będący symbolem
wszystkiego, czego dobry aryjczyk nienawidzi.
Pozytywni bohaterowie rzecz jasna są przepełnieni nienawiścią, ich gorące
serca każą im zabijać i umierać, choć pokazano bardziej "zabijać"
niż "umierać". Gdzieś tam w tle się niby pojawia, że to o wolność, ale to
chwilowy moment i tak jakoś nieprzekonująco brzmi. Do pełni szczęścia
brakuje jeszcze, by Leonidas był ryżawym blondynem z mocno zarysowaną
szczęką. Cała starożytna Grecja istnieje jedynie w tle i to traktowana
raczej z pogardą, jako banda mięczaków, której trzeba bronić, nie wiadomo
po jaką cholerę.
Tfu, pietnuję i zgłaszam to jako kandydaturę na największy knot w dziejach
filmu.
Dodam, że kpią z niepełnosprawnych (tfu, sprawnych inaczej) oczywiscie
musieli z niego zrobic zdrajce, tylko dlatego, ze nie był odmienny. Do
tego ani słowa o gejach (a pszeciesz Sparta to Grecja niemal!!!111),
żydach i innych mniejszosciach, których prawa naleszy jak najbardziej
upowszechniać. Żeby nie było, że jestem uprzedzony, czy był w tym filmie
jakiś pozytywny afroamerykanin?
Ale ten film to raczej koszmar lewicowego postepowca, więc obejrzałem z
przyjemnością ;) Równie jak krytykę filmu w Przekroju, uśmialem się
nieźle.
Temat: "dobrego przyjaciela" uchowaj Boże od żony
Człowiek podpisujący się Jacek Kijewski napisał:
Zwróć uwagę, że niekoniecznie oznacza to, że poligamia jest zła czy dobra.
Jest odchyłką od normy.
w świetle samego słowa powiedzmy.
Pewnie z powodu apodyktycznego ojca oraz wczesnej niezależności życiowej?
Nie wiem, ale jak chcesz się bawić w kozetkę i takie tam, to ja jednak bym
wolał nie... czort wie, co Ci do głowy może wpaść.
a co Tobie wypaść :P
| przez kogo nie jest?
Przez większość społeczeństwa jako takiego? (pomijam fakt, że hurtem przez
kobiety, bo to dla nich konkurencja, poza profesjonalistkami, oczywiście).
tylko znowu pytanie, oficjalnie czy nieoficjalnie? Bo sam dobrze wiesz, że
na dokładnie to samo pytanie, ale inaczej sformułowane można dostać skrajnie
różne odpowiedzi, a i odpowiedź często nie wiadomo jaką dać. Tu mi się
zawsze ptzypomina, nie pamiętam, czy nie przytoczone czasem przez Ciebie
pytanmie: czy przestał pan bić już swoją żonę. I możliwe odpowiedzi
tak/nie/nie wiem.
| BDSM w formach jakie znam, oczywiście że moralnie obojętne. A co mnie do
| tego, co ktoś w swoim wyrku robi, byle nie krzywdził blablabla itd...
Ale uważasz za normalne?
tak.
Ale normalne? Sam wykazałeś, że sporo normalnych zachowań odbiega od tych
przyjętych we wspólnocie pierwotnej.
również.
Jak konstytucja każe Ci nosić różowy trójkąt, też będziesz miał jasne
zdanie?
zmienię kraj.
Więc jakie jest Twoje zdanie.
ile razy mam powtarzać, dla mnie ważna jest kwestia nie naruszania czyjejś
wolności, nie krzywdzenie i świadomość tego co się robi.
Przecież nie pisałem w ww. przypadku o kazirodztwie?
to ja mam rozumieć "dzieci adoptowane między sobą"?
"Amerykańscy naukowcy odkryli, zaś rosyjscy odkryli coś wręcz przeciwnego"
akurat to argument niekoniecznie z serii radia Erewań.
Akceptacja pewnych zachowań może prowadzić do ich przyjęcia. Przykład,
który sam kiedyś wyciągnąłeś, to starożytna Grecja.
dlatego nie rozumiem, w czym problem z akceptacją mojego życia, skoro nie
domagam się niczego więcej ponad to, co mają inni.
P.
Temat: świadomość a oglądanie świata
hej
mam na imie Magda i zaczęłam własnie studiowac filozofie. mam napisac esej
na dowolny temat łaczący sie ze starozytna Grecją i mam maly dylemat:)
ogólnie to chcialabym napisac o sposobie patrzenia na świat wtedy i
dzisiaj.
chcialabym tez male nawiazanie do Platona i wlasnie zastanawiam sie nad
polaczeniem wrazliwosci duszy greskiej i platońskiej potrzeby świadomości-
ci w jaskini juz nawet nie widza swiata.
pozdrawiam
A cóż takiego Platon opisał ? Nie dowiesz się co On napisał, jeżeli nie
zauważysz pewnej ANALOGII. A nie zauważysz tej analogii jeżeli będziesz
tkiwć w przekonaniu, iż jest ona nie do przyjęcia (!). Jaskonia jest celną
tak samo wtedy jak i (tym bardziej) dzisiaj ANALOGIĄ do rzeczywistości ludzi
!!! Próbował opisać rzeczywistość ale nie docenił (w przenośni oczywiście)
samych ludzi. Myśli Platona tak wyprzedzają Jego epokę, że chyba 'ich czas'
jeszcze nie nadszedł (i nie nadejdzie).
Arystoteles był bardziej przedsiębiorczy i opisywał rzeczywistość w sposób
bardziej jednoznaczny, formalny. On również nie docenił (w przenośni
oczywiście) samych ludzi. Myśli arystotelesa zyskały uznanie i popularność
wsród ludzi a tym samym uległy degeneracji. Ludzie zaczęli (nie wiedzieć do
diabła dlaczego ????) racjonalność i logikę traktować jako cel (czy nawet
Boga) SAM W SOBIE (patrz - inna forma jaskini platońskiej).
Rzeczywistości opisać w pełni i formalnie się NIE DA ! Ten, kto traktuje
opis jako rzeczywistość zadowala się pozostającym w dużej mniejszości
dopełnieniem.
silvio
Temat: świadomość a oglądanie świata
| hej
| mam na imie Magda i zaczęłam własnie studiowac filozofie. mam napisac
esej
| na dowolny temat łaczący sie ze starozytna Grecją i mam maly dylemat:)
| ogólnie to chcialabym napisac o sposobie patrzenia na świat wtedy i
dzisiaj.
| chcialabym tez male nawiazanie do Platona i wlasnie zastanawiam sie nad
| polaczeniem wrazliwosci duszy greskiej i platońskiej potrzeby
świadomości-
| ci w jaskini juz nawet nie widza swiata.
| pozdrawiam
A cóż takiego Platon opisał ? Nie dowiesz się co On napisał, jeżeli nie
zauważysz pewnej ANALOGII. A nie zauważysz tej analogii jeżeli będziesz
tkiwć w przekonaniu, iż jest ona nie do przyjęcia (!). Jaskonia jest celną
tak samo wtedy jak i (tym bardziej) dzisiaj ANALOGIĄ do rzeczywistości
ludzi
!!! Próbował opisać rzeczywistość ale nie docenił (w przenośni oczywiście)
samych ludzi. Myśli Platona tak wyprzedzają Jego epokę, że chyba 'ich
czas'
jeszcze nie nadszedł (i nie nadejdzie).
Arystoteles był bardziej przedsiębiorczy i opisywał rzeczywistość w sposób
bardziej jednoznaczny, formalny. On również nie docenił (w przenośni
oczywiście) samych ludzi. Myśli arystotelesa zyskały uznanie i popularność
wsród ludzi a tym samym uległy degeneracji. Ludzie zaczęli (nie wiedzieć
do
diabła dlaczego ????) racjonalność i logikę traktować jako cel (czy nawet
Boga) SAM W SOBIE (patrz - inna forma jaskini platońskiej).
Rzeczywistości opisać w pełni i formalnie się NIE DA ! Ten, kto traktuje
opis jako rzeczywistość zadowala się pozostającym w dużej mniejszości
dopełnieniem.
silvio
Prawdę mówi -polać mu! :)
No i napisałeś esej za nią. ;)
Maws -powinnaś Silvia zaprosić conajmniej na małą czarną...
Temat: teksty nt starozytnego rzymu i grecji
Piotr Wojcicki napisał(a) w wiadomości: ...
| Uscislij prosze...
Dobra.
Starozytna Grecja, Rzym, moga byc nawet Chiny,,,
facet piszesz referat czy podrecznik???
pozdr.
rafii
Temat: nauka histori w domu
Maciek Antecki <ujant@pl.edu.uj.ifnapisał(a):
leszek napisał(a):
| Bardzo przyjemnie się jednak czyta:
| J. Zabłocka, Historia Bliskiego Wschodu w starożytności, Wrocław-Łódź 1982
| tyle tylko, że nie obejmuje antyku, tj, Grecji i Rzymu.
Mnie do Zabłockiej zniechęca podkład ideologiczny: rozważania o Marksie,
Engelsie i "azjatyckim systemie produkcji". No i jest to sam Wschód do
czasów perskich (ZTCP).
Nie bardzo rozumiem. O ile wiem, to autorka raczej polemizuje z tym
"azjatyckim sposobem produkcji" i innymi tego typu poglądami. Jest faktem, że
dzisiaj mało kto się interesuje tymi pokrytymi grubą wartwą kurzu poglądami,
także w sencie polemicznym, ale może tak się stało również dzięki Zabłockiej.
Jeśli chodzi o książkę, to piszę o sobie, po prosty kupiłem gdzie 20 lat temu
i bardzo mnie wciągnęła. Ma zaletę, że jest spójna, logicznie napisane i są
dobrze zachowane proporcje, autorka nie koncentruje się nadmiernie na jednym
temacie kosztem innych, jest dobrą, według mojej oceny, synteza tematu. Wielka
jednak szkoda, że autorka jednak nie napisała nowego wydania, na pewno książka
wymaga i warta odświeżenia.
Natomiast jeśli chodzi o Arnauda, to kiedyś kupiłem antykwariacie, ale padłem
po przeczytaniu kilku stron. Serdecznie współczuję studentom, którzy muszą się
z tego uczyć, drętwe przeraźliwie. Absolutnie nie należy nikomu zalecaż,
zniechęci i zanudzi.
Do Wschodu już lepiej wziąć Arnauda, do Persji -
Olmsteada, do Grecji - hamonda, zas do Rzymu - Scullarda i spółkę :) Nie
jest to literatura najnowszej daty, więc mogą być pewne zmiany. Ale
raczej nie zasadnicze... Aha, jeszcze "Hellenika" Świderkówny
(Świderkowej?), podobnie jak i cała twórczość tejże. Krawczuk został już
przypomniany.
Na pewno książki pani profesor Świderek warto zalecać, ale sam kiedyś wkleiłem
fragment z "Hellady królów" na tym forum i zostałem zadziobany, że nie należy
nikomu wypominać błędów młodości. Oczywiście jednak, ze nie podważa to
wartości całej książki.
Na temat historii antycznej to przecież zostały wydane współczesne książki
rodzimych autorów.
Starożytna Sparta, Kulesza Ryszard
oraz
Lengauer Włodzimierz
Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego
Mam na półce, przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem i zdecydowanie zalecam.
Temat: bitwa pod Kadesz
Grzegorz Bednarczyk <bedna@poczta.onet.plnapisał(a):
Dnia 14 Jan 2005 13:06:29 +0100, Dysiek napisał(a):
| Ostatnio czytam o starozytnej Grecji z Martina (niestety nie wiem jaki
tytul
| ksiazki - mam ksero :( ) - trzeba przyznac, ze pisze w interesujacy
sposob,
| na prawde dobrze sie to czyta.
Jeśli chodzi o: Thomas R. Martin, Starożytna Grecja. Od czasów
prehistorycznych do okresu hellenistycznego, Warszawa 1998 (wydane przez
Prószyńskiego), to mieszane uczucia miałem. Dawno co prawda czytałem, więc
szczegółów nie pamiętam, ale ogólne odczucie zostało: szeroki temat,
ambitne zamierzenie, ale efekt mizerny. Przeładowanie książki konkretami
może przeszkadzać, ale ich brak - tym bardziej.
Pozdrowienia
Ciekawe, ale mam takie same odczucia. Mam w domu, ale przeczytałem kilka
pierwszych rozdziałów, reszte przekartkowałem i już więcej nie wracałem. Jak
dla mnie, to za bardzo jakaś opisowa i kwiecista, za mało konkretów.
Natomiast z wielkim zainteresowaniem przeczytałem książkę:
Lengauer, Włodzimierz : Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego
Przyznam szczerze, że taki styl mi dużo bardziej pasuję.
Teraz z wielkim zainteresowaniem czytam:
Starożytna Sparta Ryszard Kulesza
Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że to co potocznie się określa "spartańskim
wychowaniem czy spartańskim modelem ustrojowym" niekoniecznie musi mieć
ścisły związek z rzeczywistą Spartą gdzieś w VI-IV wieku, znaczna tego część
to archaizująca rekonstrucja z czasów Kleomenesa.
Strona 3 z 4 • Znaleziono 319 rezultatów • 1, 2, 3, 4